Meble na lata

Chociaż nowe trendy wnętrzarskie pojawiają się kilka razy w roku, to jednak w rzeczywistości kupujemy meble i inne wyposażenie, myśląc o tym, aby służyły nam jak najdłużej. Jak wybrać domowe sprzęty, aby cieszyły oko także i za dekadę i więcej?
Jeżeli przywiązujemy wagę do trwałości mebli i zależy nam na ładnym i wygodnym wnętrzu, ważna jest jakość wykonania mebli. Jeżeli chodzi o materiały, najtrwalsze jest oczywiście dobrze zakonserwowane drewno, jednakże nie jest ono koniecznością, a czasami wręcz nie jest wskazane – np. w łazience, gdzie możemy zastosować tylko nieliczne gatunki odporne na wilgoć, egzotyczne i raczej drogie. Warto wiedzieć też, że drewno sosnowe czy lipowe jest stosunkowo miękkie, a więc nieprawidłowe traktowanie będzie się na nim odbijać – dosłownie. Drewno najlepsze jest w przypadku półek dźwigających spore ciężary i stołów.
Kiedy wybieramy meble z płyty MDF, przyjrzyjmy się uch wykończeniu. Zwróćmy uwagę, czy fornir, okleina albo laminat ma odpowiednią fakturę, czy nie ma żadnych zadziorów na krawędziach, czy nic się tam nie odkleja i nie przeciera już w sklepie. Jeśli tak, to szybko zauważymy ślady zużycia.
Zwróćmy uwagę także na funkcjonalność, ergonomię, wybierajmy ponadczasowy design, a motywy sezonowe wykorzystajmy w dodatkach, które możemy wymienić, gdy nam się znudzą, bez wielkiej szkody dla portfela.

Dodaj komentarz